Ohio Region 7 Gardeners
Ohio Assoc. of Garden Clubs
North Central Ohio

Knox County Clubs News

2019

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

RECORD PARTICIPATION FOR THE

 

RECORD PARTICIPATION FOR THE DAN EMMETT FLOWER SHOW

HELD AUGUST 9-11  AT ‘THE LIVING CENTER’  MOUNT VERNON, OH 

MOUNT VERNON ­WOW! What a beautiful flower show! The Living Cen­ter is a wonderful facility for a flower show because it is air conditioned, has plenty of parking space and has a friendly staff and atmos­phere. The theme of this year’s show was based on the Woodward Opera House with designs representing its out­standing features. A record setting high number of entrants and entries made this the largest flower show ever at The Living Center. The accompanying list names the winners of awards in horticulture and artistic designs by Juniors, Adults and Living Center residents.

The Flower Show Com­mittee, (Jo Ann Graham, Mary Scott, Audrey Spear­man and Julie Divelbiss) thank everyone who partici­pated in and those who visit­ed the show.

Dan Emmett Flower Show

Friday, Aug. 9, 2019

Best of Show

Best of Show Adult Horticulture – Audrey Spearman.

Best of Show Junior Horticulture – Piper Schirtzinger.

Best of Show Adult Artistic – Brian Moody. Robin Rapp.

Best of Show Junior Artistic – lazy Plagge.

The Living Center Best of Show – Freda Moreland.

Judge’s Award in Artis­tic Arrangements – Linda Sh re.

Most Creative in Artis­tic Arrangements ­Audrey Spearman.

Adult Horticulture – Audrey Spearman.

Best of Show Junior Horticulture – Piper Schirtzinger.

Best of Show Adult Artistic – Brian Moody. Robin Rapp.

Best of Show Junior Artistic – lazy Plagge.

The Living Center Best of Show – Freda Moreland.

Judge’s Award in Artis­tic Arrangements – Linda Sh re.

Most Creative in Artis­tic Arrangements ­Audrey Spearman.

Section A  Adult Horticulture

Class 1, Single Bloom Group

Group a – 1. Sharon Bowers; 2. Joy Sprang; and 3. Joy Sprang.

Group b – 1. Brian Moody; 2. Brian Moody; and 3. Brian Moody.

Group c – 1. Brian Moody; 2. Marilyn Smith; and 3. Brian Moody.

Group d – 1. Brian Moody; 2. Jo Ann Graham; and 3. Brian Moody.

Group e – 1. Brian Moody; 2. Janet Hawk; and 3. Lucille Meyer.

Group f – 1. Judy Han­non; 2. Janet Hawk; and 9. Joy Sprang.

Group g – 1. Brian Moody: 2. Brian Moody; and 3. Janet Hawk.

Group h – 1. Sharon Bowers; 2. Janet Hawk; and 3. Brian Moody.

Group i – 1. Jo Ann Gra­ham; 2. Brian Moody; 3. Jo Ann Graham.

Group j – 1. Jo Aim Gra­ham; 2. Jo Ann Graham; and 3. Jo Ann Graham.

Group k – 1. Susan Boss; 2. Brian Moody; and 3. Vera Stetson.

Group I – I. Brian Moody; 2. Sharon Bowers; and 3. Vera Stetson.

Group m – 1. JoAnn Graham; 2. Jo Ann Graham; and 3. Jo Ann Graham.

Group a – I. Jo Ann Graham; 2. Allison Kaiser; and 3. Judy Hannon.

Class 2, Single Spray

Group a –1. Jo Ann Gra­ham; 2. Joy Sprang; and 3. Joy Sprang.

Group b – 1. Jo Ann Graham; 2. Jo Ann Graham; and 3. Jo Ann Graham.

Group c – 1. Joy Sprang;Brian Moody; and 3. Jo Ann Graham.

Group d -1. Joan Lever­ing; 2. Jo Ann Graham; and Janet Hawk.

Group e – 1. Brian Moody; 2. Brian Moody; and 3. Brian Moody.

Group f – 1. Lucille Meyer; 2. Lucille Meyer; and 3. Allison Kaiser.

Group g – 1. Robin Rapp; 2. Lucille Meyer; and 3. Janet Hawk.

Group It – 1. Robin Rapp; 2. Lucille Meyer; and 3. Joan Levering.

Class 3, Single Spike

Group a – 1. Janet Hawk; 2. Joy Sprang; and 3. Jo Ann Graham.

Group b – 1. Robin Rapp; 2. Robin Rapp; and 3. Robin Rapp.

Group c – 1. Brian Moody; 2. Brian Moody; and 3. Brian Moody.

Group d – 1. Jo Ann Graham; 2. Allison Kaiser; and 3. Brian Moody.

Group e – 1. Jo Ann Gra­ham; 2. Jo Ann Graham; and 3. Jo Ann Graham.

Group f – 1. Jo Ann Gra­ham; 2. Jo Ann Graham; and 3. Jo Ann Graham.

Class 4, Grasses

Group a – 1. Carole Tannehill; 2. Audrey Spearman; and 3. Brian Moody.

Group b – 1. Joy Sprang; 2. Betty Yarger; and 3. Judy Hannon.

Class 5.  Container Indoor Plant

Group a 1. Marge Winkle; 2.Audrey Spearman; and 3. Jo Ann Graham.

Group b – I. Audrey Spearman. Best of Show; 2. Brian Moody: and 3. Judy Hannon.

Class 6.   Container Outdoor Plant

Group a – I. Joy Sprang; 2. Carole Tannehill; and 3. Judy Hannon.

Group b – 1. Janet Hawk; 2. Janet Hawk; and 3. Trish Perri.

Class 7.   Flowering Shrub

Group a, – 1. Vera Stetson; 2. Carole Tannehill; and 3. Alli­son Kaiser.

Group b, – 1.Nancy Pry; 2. Nancy Pry; and 3. Allison Kaiser.

Group c. – 1.Brian Moody; 2. Brian Moody; and 3. Judy Hannon.

Class 8.    Vegetable/Fruit

Group a, – 1. Robin Rapp; 2. Janet Hawk; and 3. Robin Rapp.

Group b.  – 1. Judy Hannon; 2. Brian Moody; and 3. Brian Moody.

Class  c.   -1. Rose­marie Reese; 2. Vera Stetson; and 3. Robin Rapp.

Class 9, Herb Collec­tion    1. Vera Stetson; 2. Brian Moody; and 3. Brian Moody.

Class 10, Market Basket – 1. Janet Hawk; 2. Brian Moody; and 3. Robin Rapp.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~Section B : Junior Horticulture

Class 11, Blooms – 1. Piper Schirtzinger, Best of Show; 2. Piper Schirtzinger; and 3. Piper Schirtzinger.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Section C: The Living Center Residents Only 

Classes 15   Container Grown Plant

 Group a, – 1. Carol Hooky; 2. Norma Simpson; and 3. Martha Stull.

Group b, – 1. Carol Hooky; 2. Carol Hooley; and 3. Irene McMillan.

Group c, – 1. Barb Patrick; 2. Elsie Spurgeon; and 3. Barb Patrick.

Class 18     A Night at the Opera

Group a. – 1. Eileen Biggs; 2. Betty Beckley; and 3. Irene McMillan.

Group b, – 1. Freda More­land, Best of Show; 2. Allen Emrich; and 3. Martha Robey.

 

Section D: Adult Artistic, Professional, Judges, Garden Club Members, any Adult.

Class 17, Opera House and Annex – 1. Jo Ann Graham; 2. Joy Sprang; and 3. Ann Meldrum.

Class 18, Chandelier ­1. Debbie Minard; 2. Jo Ann Graham; and 3. Joy Sprang.

Class 19, American Vic­torian Period, 1820-1900 – 1. Debbie Minard; 2. Jo Ann Graham; and 3. Joy Sprang.

Class 20, A Dan Emmett Song – 1. Brian Moody, Best of Show; 2. Jean Wyatt; 3. Audrey Spearman, Most Creative.

Class 21, Horseshoe Balcony – 1. Brian Mood 2. Jo Ann Graham; and Debbie Minard.

Class 22, Vaudeville ­1. Jo Ann Graham; 2. At Meldrum; and 3. Joy Sprang

 

Section E: Adult Artitic, Amateur

Class 23a, Oldest Theater in Use in the Unite States – 1. Brian Moody; Vera Stetson; and 3. Judy Hannon.

Class 23b, Oldest Tb ater in Use in the Unite States – 1_ Jana Stewart; Jon Minard; and 3. Lint Shim.

Class 24, Brick an Stone Building – 1. Angela Stulka; 2. Linda Shira; 3.Jon Minard.

Class 25, Four Stories High – 1. Brian Moody; 2. Vera Stetson; and 3. Jon Minard.

Class 26, Cornmeal’ Kitchen – 1. Jon Minard; 2. Brian Moody; and 3. Jean Wyatt.

Class 27, Harvest at the Woodward – 1. Angela Stulka; 2. Jean Wyatt; and 3. Jon Minard.

Class 28, Interior Wall Painted Original Color ‑ Robin Rapp, Best of Show: 2. Linda Shim, Judge Choice 3. Jon Minard.

 

Section F: Junior Artistic

Class 29a, Cafe at the Woodward (Ages 12 an under) – 1. Kendall Taylor and 2. Cally Carpenter.

Class 29b, Cafe at theWoodward (Ages 13-19) I. lzzy Plagge.

 

Class 30a, Art Gallery (Ages 12 and under) ­1. Colt Carpenter; 2. Livy Carpenter.

Class 30b, Art Gallery  (Ages 13-19) – 1. Izzy Plagge, Best of Show.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LIVING CENTER RESIDENT ENTRIES

CLASS 15  –  CONTAINER PLANTS –  GROUPS A, B AND C

NAMES       CLASS 15 – A
Rating BoS
Hooley, Carol 1
Simpson, Norma 2
Stull, Martha 3
Moreland, Freda HM
Hooley, Carol HM
NAMES      CLASS 15  -B
Hooley, Carol 1
Hooley, Carol 2
McMillan, Irene 3
Patrick, Barb HM
Spurgeon, Elsie HM
NAMES          CLASS 15 – C
Patrick, Barb 1
Spurgeon, Elsie 2
Patrick, Barb 3
Patrick, Barb HM
Patrick, Barb HM
CLASS 16 – A   –  A NIGHT AT THE OPERA  –  ARTISTIC DECORATED HAT
Biggs, Eileen 1
Beckley, Betty 2
McMillan, Irene 3
Courtright, Pat HM
Patrick, Barb HM
CLASS 16 – B   –  A NIGHT AT THE OPERA  –  ARTISTIC DECORATED HAT
Moreland, Freda 1 BoS
Emrich, Allen 2
Robey, Martha 3
Mills, Marguerite HM
Stull, Martha HM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Flower Show Schedules

KNOX COUNTY FAIR FLOWER SHOW SCHEDULE

KCF 2019

 

DAN EMMETT MUSIC AND ARTS FESTIVAL FLOWER SHOW

“THE WOODWARD OPERA HOUSE”  August 9-11, 2019

The Living Center, 201 N. Main St., Mount Vernon, OH 43050

DE 2019 Flower Show

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Knox County Garden Clubs’ Spring Fling II

 

Over 40 members and guests gathered at the Apple Valley Club House for the annual Knox County Garden Clubs’ Spring dinner meeting hosted by Apple Valley Garden Club April 1st. Cheryl Feasel, committee chair coordinator, planned evening with Jo Ann Graham, President.

 

Jo Ann Graham welcomed members and led the business meeting including program events.  Graham introduced guest, Christy Apt, Ohio Association of Garden Clubs-Region 7 Director, who reminded the guests of the OAGC Regional Meeting, April 24th, “Pretty as Pink,” at the Richland County Fairgrounds.  

 

Joy Sprang will be offering an OAGC Design Study Workshop, April 10th at the Mount Vernon-Knox County Library. Registration is required at both events.  Audrey Spearman reminded members worm casting orders are due April 6th.

 

The “Spring Fling II” guests were treated to a decorated hat parade.   Nearly 20 hats entered the competition with three categories-stylish, humorous or gardening.  Those in attendance judged the decorated hat winners:  Stylish, Audrey Spearman; Humorous, B.J. Hules; and Gardening, Jeanne Davis.

Kristy models her hat which is part of the Spring Fling II Knox County Meeting.
BJ poses with her cleverly decorated hat.
Jeanne Davis’ Winning Entry in the Gardening Division.

 

Jo Ann Graham encouraged club members to participate in the local, summer flower show competitions at the Knox County Fair and Dan Emmett Festival.  To help garden club members entering cultivars and flower arrangements, Jo Ann will be hosting a horticulture and artistic workshop at The Living Center July 8th at 1 pm.  The classes will help prepare garden club members to compete at both events as the work shop will offer demonstrations.

 

Jo Ann Graham introduced the speakers, Master Gardeners, Karen Smith and Julie Divelbiss.

Divelbiss is a retired teacher and North Liberty Garden Club member who is also studying to become an OAGC accredited judge.

Smith, a retired teacher and high school counselor, is also a Master Gardener.  Smith has a medicinal herbal interest and portrays Doctor Jane Payne, civil war era, who was one of the first female physicians in Ohio and apprenticed in Mount Vernon.

Their topic, was “Growing Container Herbs for Health, Wealth and Flavor”.  Divelbiss gave a talk growing herbs in containers.  She stressed drainage holes are an absolute must and another tip if reusing a container, sterilize the container using soapy water.  Sterilize 1 part bleach to 10 part water solution.  Sweet gum balls can be a drainage additive and space filler for containers.  Caution is given that too much fertilizer will cause herb plants to grow quickly reducing flavor and aroma properties.  Some of the best herbs to grow indoors include Greek oregano, basil, thymes, parsley, sage and rosemary.

Karen Smith spoke on medicinal herbs and the art and science of healing with plants. Caution is to be used when trying any natural remedy measure for the first few times.  There are seemly no end of uses for natural herbs. Common herbs and their uses have been relied upon for many centuries even B.C. for healing purposes.   Many of the plants being discussed were used by the native Indians and colonists in our country.  Native Indians were first to recognize the many uses of wild herbs and quickly learned poison plant properties.

Most known and popular medicinal herbs known particularly in this area are yarrow, garlic, aloe vera, echinacea, parsley, rosemary, lavender and calendula.  Aloe vera is one of the more popular and recognized plants providing a skin healing property.  Chamomile is a known herb with multiple tea options and is a first choice for many home remedies.  Chamomile flowers can also be dried.  Often restaurants garnish their dishes with parsley.  Be encouraged to eat this sprig as it serves as a garnish, a tasty breath freshener and is rich in vitamins, especially Vitamin C.  There are many varieties of mints and two that often are confused are catnip and catmint.  Both mints are sedatives or sleep inducers.

 

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

2018

FLOWER SHOW SCHEDULES FINALIZED FOR 2018  KNOX COUNTY

KNOX COUNTY FAIR – JULY 22-29, 2018

Horticulture Exhibits:  July 23th

Artistic Exhibits:   July 26th 3

Click for Schedule:  KnoxCounty2018 Fair

DAN EMMETT FLOWER SHOW  –   FRIDAY, AUGUST 10.

OPEN TO PUBLIC AFTER 4:00 PM

Click for Schedule: Dan Emmett Flower Show

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

KNOX COUNTY INSTALLED NEW COUNTY OFFICERS FOR 2018

NEW KNOX COUNTY COUNTY OFFICERS FROM LEFT, MARY SCOTT, SECRETARY/TREASURER AUDREY SPEARMAN, VICE-PRESIDENT, AND JOANN GRAHAM, PRESIDENT
NEW KNOX COUNTY COUNTY OFFICERS
FROM LEFT, MARY SCOTT, SECRETARY/TREASURER
AUDREY SPEARMAN, VICE-PRESIDENT, AND JOANN GRAHAM, PRESIDENT

Knox County Officers, Club Presidents, and Club Representatives met Thursday afternoon, Sept. 28, at the Floral Valley to install new officers and discuss business and events for the coming year.

New Officers were installed by Past Regional Director, Reba Borchers.

JoAnn Graham, of New Shoots Garden Club is the new County President.

Audrey Spearman remains to offer her expertise as our new Vice-President.

Mary Scott is continuing her fine job as Secretary/Treasurer.

County Advisor, Debbie Hulrbert-Minard was absent for the ceremony.

Officers were presented with a floral token taken from the color theme of the Installation Ceremony.

After the installation, JoAnn presented Audrey, our outgoing President, with a gift and the many THANKS! of the members of the Knox County Clubs.

   ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

The Knox County Dan Emmett Flower Show was a great success this year.   The theme of the show was Knox County Parks and featured references to the variety of parks across the county.

Both the Artistic Classes and the Horticulture were well represented.   I have an album on Shutterfly I will add the link later The show was held at the Living Center in Mt Vernon, OH and there were a couple of special classes for the residents only.   Be sure and see the beautiful plaques they created with materials found in and around the woods.   The Best of Show plaque shown below is the work of resident Martha Robey. 20170813_111101 In addition, the houseplants class for the residents was filled with many beautiful plants.  Martha Robey also won a Blue Ribbon in the Houseplants Section with her burro’s tail. 20170813_111127 Show Chairman Audrey Spearman (below) entered a prize winning entry featuring Treasured Wood.   She won the ‘Most Creative’ Award in addition to her blue ribbon in this class.. 20170811_155153 JoAnn Graham made an impression with her beautiful design to represent the Hellbender Preserve.   It was Best of Show in Section D which was open to Judges, Professionals and everyone.   This picture is on the Home page. She also won the ‘Judge’s Choice” award, with a beautiful mass arrangement featuring pinks to burgandy hues.     This award was open to any arrangement, not necessarily the ones who won a first place.   Truly what the Judge Likes.

Judge Marion Moeckel and JoAnn Graham in front of her Judges Choice Entry.
Judge Marion Moeckel and JoAnn Graham in front of her Judges Choice Entry.

We also  had several beautiful Jr. entries.  The beautiful entry below was created by Cally Carpenter of the Rosebuds Jr. Garden Club.    This club is led by JoAnn Graham and Mary Scott.    There were several entries from members of this club and were a welcome addition to the flower show.

Best of Show Junior = Dan Emmett Show 2017
Best of Show Junior = Dan Emmett Show 2017

Knox County is truly blessed to have a volunteer who gives freely of her time and talents in Mary Scott.   She does the Class Tags and all the Signage for the Knox County Show in her beautiful Calligraphy.   Her Section Tags were so clever this year  I feel they need to be featured as well.   Below are the tags for the Adult Artistic Sections.   Aren’t they both beautifully executed and cleverly decorated.

20170813_115906

Many Thanks to Mary for her work!

Many Thanks to all who worked to make this lovely show such a success.

***********************************************************************************************************************